Uydu Yer Gözlem Uygulamaları (UYGU) Yaz Okulu Gerçekleştirildi

-A +A

Birinci Uydu Yer Gözlem Uygulamaları (UYGU) Yaz Okulu, 23-27 Haziran 2014 tarihleri arasında TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde gerçekleştirildi. TÜBİTAK BİLGEM Merkez Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’in açılış konuşmasıyla başlayan yaz okulu, IEEE GRSS Türkiye Bölümünün teknik desteği ve TÜBİTAK-BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK BİLGEM, UZAY, MAM, Université de Rennes 1, NASA Goddard Space Flight Center, European Space Agency, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünden gelen öğretim üyeleri ve araştırmacılar, beş gün boyunca katılımcılara uzaktan algılama teknik ve prensiplerini, uygulama alanlarıyla birlikte sundular. Etkinliğe, aralarında lisansüstü eğitim yapan öğrenciler, kamu kurumları ve özel sektörde çalışan genç araştırmacıların bulunduğu toplam 40 kişi katıldı. 

Programda, temel konulardan başlayıp ileri seviye ve uygulama alanlarına kadar geniş bir yelpaze içinde uydu yer gözlem verilerinin kıymetlendirilmesine yönelik optik, termal, hiperspektral ve mikrodalga gibi uzaktan algılama konularını içeren dersler verildi.

Ortak öğrenme fırsatları sunan UYGU 2014 yaz okulunda: Uzaktan algılama teknik prensiplerin öğretilmesi ve gösterilmesiyle uydu yer gözlem verilerinin değişik alanlarda uygulanmaları, bu verilerin islenmesindeki yeni metot ve teknikler, yurt içi ve dışında uydu veri kullanımı çalışmaları yapılarak, çeşitlilik arz eden bu verilerin kullanımında disiplinler arası etkileşimin artırılması hedefleri başarıyla gerçekleşti.

Beş günlük yoğun programın ardından katılımcıların yapmış olduğu değerlendirme sonuçlarında, UYGU 2014 yaz okulu 5,0 üzerinden 4,7 gibi oldukça yüksek puan aldı. 

Yaz okuluyla ilgili daha fazla bilgi için tıklayın

02.07.2014