UASİS Fizibilite Projesi Sözleşmesi İmzalandı

-A +A

Ulusal Arazi Örtüsü / Kullanımı Sınıflandırma ve İzleme Sistemi (UASİS) Fizibilite Projesi tanıtım ve istişare toplantısı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK BİLGEM ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünün başlamış olduğu ortak çalışma olan “Ulusal Arazi Örtüsü Sınıflandırma ve İzleme Sistemi (UASİS) Fizibilite Projesi” sözleşmesi 10 Nisan 2017 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

Ulusal arazi örtüsü sınıflarının belirlenmesi ve belirlenen sınıflardaki değişimin sürekli ve sürdürülebilir olarak bir sistem dâhilinde izlenmesi amacıyla başlatılan UASİS, ülkemiz ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen alt sınıflarla çalışılabilmesi, kurumların ihtiyaçlarına cevap verebilecek ölçekte çalışmalar yapabilmeyi sağlayacak sonuçlar elde edilebilmesi ve izleme sürecinde milli uydulardan azami düzeyde faydalanılabilmesini hedeflemektedir.

Müsteşar Yardımcısı İbrahim ÇİFTÇİ’nin başkanlığında, 06.06.2017 tarihinde, tanıtım ve istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Orhan MURATOĞLU, TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet SEZGİN, TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Anayurt Güvenliği Müdür Yardımcısı Dr. Yıldırım BAHADIRLAR, TÜBİTAK BİLGEM Görüntü Kıymetlendirme ve Yayın Analiz Sistemleri Bölüm Sorumlusu ve UASİS Proje Yöneticisi Dr. Fatih KAHRAMAN, ÇEM Genel Müdürü Hanifi AVCI, Genel Müdür Yardımcıları Cafer Orhan ve M. Mustafa GÖZÜKARA, DKPM Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin YILDIRIM, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent SELEK, OGM Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet İPEK ile ilgili daire başkanları, öğretim üyeleri ve uzman teknik personeller katılım sağlamışlardır.

Toplantıda, TÜBİTAK BİLGEM Görüntü Kıymetlendirme ve Yayın Analiz Sistemleri Bölüm Sorumlusu ve UASİS Proje Yöneticisi Dr. Fatih KAHRAMAN tarafından UASİS projesinin hedefleri ile fizibilite çalışmasının kapsamı ve çıktıları üzerine bilgilendirme yapılmış ve kurum temsilcilerinin soruları yanıtlanmıştır. 

Daha sonra konuşma yapan ÇEM Genel Müdürü Hanifi AVCI da yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalışıyor oldukları bu projenin Türkiye’nin mevcut durumunu ortaya koyacak ve ilgili tüm kurumları bir araya getirecek çok önemli bir proje olduğunu belirtmiş; projenin daha başlangıç aşamasında dış paydaşlardan bile önemli geri bildirimler aldığını söylemiştir. Ayrıca, bilgi-veri paylaşımı ve mükerrer veri üretiminin engellenebilmesi açısından da bir örnek teşkil edecek olan UASİS projesi için tüm paydaşlardan katkı ve destek beklediklerini vurgulamıştır.

Toplantı, Müsteşar Yardımcısı İbrahim ÇİFTÇİ’nin ülkemiz için oldukça önem arz eden bu milli proje kapsamında tüm kurumların özverili ve gayretli olarak çalışarak projeye sahip çıkılacağına olan inancını dile getirmesi ile tamamlanmıştır.

UASİS Fizibilite projesi, ülkemizde arazi örtüsü/ kullanımı verisini kullanan ve veri sağlayan tüm paydaşlarla gerçekleştirilecek olan görüşmeler ile devam edecektir.

08.06.2017