Türkiye'nin SIL4 Sertifikalı İlk ve Tek Anklaşman Sistemi TÜBİTAK BİLGEM YERLİSİNYAL

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM, Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) tarafından TCDD ile birlikte geliştirilmiş olan YERLİSİNYAL sistemi, Demiryolu Anklaşman Sistemleri Uluslararası Emniyet Denetimi’nin başarıyla tamamlanmasıyla, demiryollarında ulaşılabilecek en üst emniyet düzeyi olan SIL4 seviyesinde sertifikalandırıldı.

Sistemlerimiz; SIL4 emniyet düzeyinde sertifikalandırılmış Türkiye’nin ilk ve tek anklaşman sistemi oldu.

Demiryolu sinyalizasyon sistemlerinin en kritik parçası olan ve tren trafiğinin emniyetli olarak yürütülebilmesini sağlayan anklaşman sistemleri, uzun yıllar boyunca sadece yurtdışından temin edilebilmişti.

Bu dış bağımlılığa son vermek adına sürdürülen çalışmalar neticesinde, TÜBİTAK BİLGEM YERLİSİNYAL anklaşman sistemlerini ve trafik kontrol merkezlerini yerli olarak geliştirdi. Bu alandaki yurt dışı bağımlılığı sona erdirmiş olan YERLİSİNYAL sistemlerinin, ihtiyaç duyulan demiryolu hatlarımızda yaygınlaştırılma faaliyetleri hızla devam ediyor.

Halen, TÜBİTAK BİLGEM YERLİSİNYAL sistemleri, Ortaklar – Denizli, Malatya-Elazığ, Afyon – Karakuyu, Isparta – Burdur – Denizli, Kayaş – Yerköy hat kesimleri için geliştirilmekte ve aşama aşama devreye alınmaktadır.

Bu yıl içinde Torbalı – Ödemiş ve Halkalı - Çerkezköy hat kesimleri için çalışmalar başlatılacaktır.

YERLİSİNYAL sistemlerinin ETCS Seviye 1 uyumlu hale getirilmesi çalışmaları sürdürülmekte olup, laboratuvar aşaması tamamlanmıştır. Bu sayede, sistemlerimizin hızlı tren hatları dahil, tüm demiryollarımızda kullanılması mümkün hale gelecektir.

Ana hat sinyalizasyonunda edinilmiş birikimin kentiçi metro sistemlerine aktarılması yönünde çalışmalar da sürdürülmekte olup, Türkiye’nin ilk yerli CBTC Metro Hatboyu Sinyalizasyon Sistemleri geliştirme çalışmaları tamamlanma aşamasına gelmiştir. Sistem ilk olarak bu yıl içinde Gayrettepe – İstanbul Yeni Havalimanı Metro hattında devreye alınacaktır.

TÜBİTAK BİLGEM YERLİSİNYAL sistemleri, sertifikalandırılmış yüksek emniyet seviyesi, kısa uygulama süresi ve düşük maliyetleri ile;  tüm demiryollarımızın sinyalli hale getirilmesi yolunda büyük bir kazanımdır.

31.03.2021