TÜBİTAK BİLGEM, PLANSİS'i Geliştirdi

-A +A

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda afet ve acil durum planlarını yönetmeyi hedefleyen, “Afete Hazır Türkiye” projesi kapsamında geliştirilen Afet ve Acil Durum Yönetim Planları Takip Sistemi Projesi  (PLANSİS) Uygulaması, 2015 yılı sonunda Ankara ve İstanbul’da devreye alındı. BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) tarafından geliştirilen uygulamanın 2016 yılında ise tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması hedefleniyor. 

Tüm Türkiye’den toplanacak afete hazırlık raporları PLANSİS uygulaması üzerinden MEB denetçileri tarafından denetlenebilecek, AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) sorumluları tarafından analiz edilebilecek. Projenin yakın plandaki hedefini MEB’in iç denetimine katkı sağlamak ve belirlenen eksikliklerin giderilme süresini kısaltmak oluşturuyor. Uzun vadede AFAD’ın yapacağı analizler sonucunda tüm okulların afete hazır olması hedefleniyor. Bununla birlikte, kullanılacak veriler eğitim dışında diğer sektörlere de yardımcı olabilecek.

PLANSİS uygulamasının dinamik altyapısı sayesinde diğer kurum ve kuruluşlara da uyarlanabileceği; birçok sektör için gerekli olan Afet ve Acil Durum raporlarının standartlaşmasına, güncel tutulmasına, erişiminin kolayca sağlanmasına ve denetlenmesine yardımcı olabileceği de belirtiliyor. 

25.01.2016