TÜBİTAK BİLGEM Kamu Açık Kaynak Konferansı'na Katıldı

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM 4 Ekim tarihinde kamuda açık kaynak dönüşüm çalışmalarının hız kazandığı bu dönemde kurumların dönüşüm hikayelerini, dönüşümlerindeki motivasyon ve tecrübelerini aktardıkları TÜBİTAK ULAKBİM tarafından düzenlenen Kamu Açık Kaynak Konferansı'na katıldı. 

TÜBİTAK BİLGEM’in yetenekleri ve ürettiği teknolojilerin anlatıldığı konferansta Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Mühendisleri tarafından da katılımcılara Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) çalışmaları ve bu çalışmalar kapsamında kullanılan açık kaynak teknolojileri anlatan bir sunum gerçekleştirildi.

Sunum dahilinde B3LAB bulut altyapı geliştirmelerinin tabanını oluşturan ve yazılım geliştiricilerin açık kaynak topluluğuna doğrudan katkı sağladığı Openstack yazılımı ve Openstack üzerinden kamu ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen B3LAB bulut servisleri anlatıldı. Yerli, milli ve güvenli bulut depolama uygulaması Safir Depo'nun fonksiyonel özellikleri ve Safir Depo altyapısında yer alan Openstack bileşenleri hakkında bilgi verildi. B3LAB Büyük Veri çalışmalarında kullanılan açık kaynak kodlu Hadoop ekosistemi üzerinde yapılan altyapı ve analitik faaliyetlerinden bahsedildi. Geliştirilen hizmetlerde kullanılan açık kaynak yazılımlarının yanı sıra yazılım geliştirme ve yayınlama süreçlerinde de aktif olarak Jenkins, Docker, Jmeter, Selenium gibi açık kaynak kodlu yazılım geliştirme ve test araçlarını kullanan B3LAB'ın kendi devops süreci ve bulut üzerinde sunduğu devops servisi hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

 

Fotoğraflar

10.10.2018