TÜBİTAK BİLGEM, ATCSES Yazılımı ile Duke’s Choice Award Ödülü Aldı

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM - DHMİ işbirliği ile geliştirilen Hava Trafik Kontrolörü Seçme Yazılımı, ORACLE tarafından verilen uluslararası bir ödüle layık görüldü. 

Bilişim Teknolojileri Enstitüsü’nde geliştirilen Hava Trafik Kontrolörü Seçim Sistemi (atcSES), ORACLE firması tarafından düzenlenen ve yazılım dünyasında prestijli bir yere sahip olduğu bilinen "Duke's Choice Award" yarışmasında, dünyanın en iyi 10 Java tabanlı yazılımı arasında yer aldı. 

Bu yıl 12. si düzenlenen "Duke's Choice Award" yarışmasında, JAVA tabanlı geliştirilen en iyi 10 yazılım ödüle layık görüldü. Ödül alan yazılımların 9'u hakem heyetince, 1'i de internet sayfasından yapılan online oylama ile belirleniyor. 

Ödül, ABD’nin San Fransisco şehrinde 60.000’in üzerinde katılımcı ile gerçekleştirilen JavaOne konferansının açılış gününde takdim edildi. Diğer taraftan atcSES, yazılım alanında en çok takip edilen dergilerden olan “Java Magazine”nin Eylül/Ekim sayısında da yer aldı.

TÜBİTAK, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ortaklığı ile Hava Trafik Kontrolörü Seçim Sistemini (atcSES) geliştirdi. Bu sistem ile hava trafik kontrolörlerinde bulunması gerekli olan yetenekler (refleks, üç boyutlu düşünme, hızlı karar verebilme, görsel ve işitsel hafıza, dikkat, çapraz kontrol, muhakeme vb.) elektronik ortamda güvenli bir şekilde değerlendirilebilmektedir. Bu sistem içerisinde 9 farklı yeteneği ölçmek üzere geliştirilen 12 test uygulaması ve kişilik testi bulunmaktadır.  atcSES ile hava trafik kontrolörlüğüne başvuran adaylar bilgisayar tabanlı bir yetenek sınavına girmekteler ve bu sınav sonucuna göre mesleğe en uygun adaylar seçilmektedir.

“Duke's Choice Award” ödül linki

Java Dergisi linki

13.11.2014