TRENSİM Simülatörü Üç Yılda 270 Makinist Personeli Eğitti

-A +A

TÜBİTAK Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) tarafından geliştirilen tren simülatörü - TRENSİM-  E 43000 Elektrik Tipi Lokomotiflerin eğitimlerinde kullanılarak yüzlerce makinistin yetişmesine katkı sağlıyor. Tek yerli simülatör olmasıyla da ayrıca öneme sahip olan TRENSİM, üç yılda 270 makinist personeli eğitti.

Bir TARAL projesi olarak 2007 yılında başlayan TRENSİM, 2011 yılında Eskişehir Eğitim Merkezi’ne teslim edildi. Merkez yaklaşık 1 yıllık ön çalışmadan sonra 6 Şubat 2012 tarihinde resmi olarak simülatörü kendi eğitim faaliyetlerine katarak kullanmaya başladı. Eğitim merkezinde bugün birçok farklı tren modelinin simülatörleri bulunuyor. Fakat yetkililerden alınan bilgiye göre TRENSİM bu simülatörlerin arasında özel bir yere sahip. Bunun sebeplerinden biri TRENSİM’in diğer simülatörler arasında tek yerli simülatör olması. Eskişehir Eğitim Merkezi, makinist eğitimlerinde aday makinistlere simülatör eğitimini tamamlamadan bröve, diğer bir deyişle, ehliyet vermiyor. TRENSİM, üç yılı aşan yoğun bir kullanımdan sonra 270’in üzerinde makinistin brövesini almasını sağladı. Aynı zamanda, sanal olarak da 102.000 km yol kat ederek kendi özel yerini koruyor. Eğitimler günümüzde de yoğun bir şekilde devam ediyor. 

TRENSİM sistemi donanım olarak gerçeğiyle benzer olarak geliştirildi. Kapsadığı alt sistemleri arasında gerçek zamanlı 3 Boyutlu görsel modelleme, görev planlama, performans değerlendirme, tekrar oynatma, fizik modelleri sayılabilir. Bunu yanında sistemde bire bir ölçülerde lokomotif markizi ve kontrol paneli, 6 serbestlik dereceli hareketli platform, ses sistemleri, kameralar, ağ altyapısı donanımları, dokunmatik arıza kontrol ekranı donanımları ve bunları kontrol eden yazılımlar yer alıyor.

 

19.08.2015