SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir TÜBİTAK BİLGEM’i Ziyaret Etti

-A +A

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberindeki heyet TÜBİTAK BİLGEM’i ziyaret etti.
 
TÜBİTAK BİLGEM’in, Savunma Sanayi alanlarında yaptığı çalışmaları yerinde inceleyen ve projeler hakkında bilgi alan Demir, BİLGEM Mühendisleri tarafından geliştirilen ve askeri alanda sınıfının en hafif mayın detektörü OZAN’ı yerinde inceledi ve denemesini yaptı.
 
Yüzde yüz yerli tasarıma sahip, 15cm x 25cm x 9cm hacmi ile sırt çantasında taşınabilen kompakt yapıya sahip mayın detektörü OZAN, piller dahil 1.480 kg'lık düşük taşıma ağırlığıyla harekat bölgesinde görev alan güvenlik kuvvetlerimizin uzun intikallerinde taşıma kolaylığı dikkate alınarak tasarlanmıştır.
 
BİLGEM tarafından özgün olarak geliştirilen EMI (electromagnetic interference) teknolojisinin sağladığı toprak karakterizasyonu ile yanlış alarm oranı en aza indirgenmektedir. Sistem hedef tespitinde operatöre sesli, görsel ve titreşimli ikaz olmak üzere üç farklı tespit uyarısı sunmakta olup, bu uyarılar operatörün kullanım isteğine göre aktif/pasif olarak ayarlanabilmektedir.

Sistem üzerinde bulunan grafik LCD ekran ile tespit edilen hedefin metal yoğunluğu kolaylıkla gözlenebilmektedir. Sistem, 8 adet AA pil ile yaklaşık 13 saat çalışabilmekte olup, MILSTD 810 G standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ziyareti kapsamında, mikroişlemci, tümdevre tasarım ve üretimi, yarı iletken teknolojilerde yapılan çalışmalar, radar sistemleri ve kripto sistemleri çözümlerini yerinde incelemiştir.

Fotoğraflar

07.03.2019