Milli Gözetim Radarı (MGR) Tanıtımı Yapıldı

-A +A

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ve DHMİ Genel Müdürü Sayın Serdar Hüseyin Yıldırım’ın katılımı ile 4 Nisan 2015 tarihinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde gerçekleşen tanıtımda, geliştirilen Milli Gözetim Radarı (MGR) hakkında bilgi verildi.

Ülkemizde hâlihazırda 8 adet Birincil Gözetleme Radar (PSR - Primary Surveillance Radar) sistemi sivil havacılığa yönelik hizmet vermeye devam ediyor. Tamamı yurtdışından ithal edilmiş bulunan bu sistemlerin tedarik ve yıllık bakım-idame maliyetleri yüksek meblağlar oluşturmakta. DHMİ’nin ihtiyaçlarına ARGE’ye dayalı çözüm oluşturma faaliyetleri kapsamında TÜBİTAK BİLGEM tarafından özellikle sivil havacılıkta kullanılmak üzere geliştirilen Milli Gözetim Radarı (MGR), askeri ve sivil PSR sistemlerinde kullanılabilecek.

Özgün ARGE çalışmaları sonucunda Türkiye’de geliştirilen (110km menzile sahip ilk) Radar olan MGR ICAO ve EUROCONTROL tavsiye ve standartlarına uygun olarak tasarlandı. Aynı anda 1000 hedefi takip edebilen MGR’nin, TÜBİTAK BİLGEM’de DHMİ için yürütülmekte olan CWP (Controller Working Position) ve SSR (Secondary Surveillance Radar) Projelerine entegrasyonu hedefleniyor. 2016 yılı içinde DHMİ tarafından belirlenecek bir havalimanına entegre sistemin kurulumu ile ülkemizde ilk defa bir havalimanındaki Yaklaşma Kontrol Hizmetleri yerli ürünlerle sağlanmış olacak.

Milli Gözetim Radarının, ihtiyaç duyulan havalimanlarımıza kurulması ve yurtdışına pazarlanması da hedeflenmekte.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli imkânlarla geliştirilen MGR sistemi 2014 yılı içinde faaliyetleri başlatılan Askeri Havalimanlarına Yönelik Projesi’nde Havaalanı Trafik Radarı” projesinde de kullanılabilir durumda. MGR’nin bu projede kullanımı ile projenin hızlı biçimde sonuçlandırılması ve etkin katma değer oluşturulması mümkün olabilecek.  

Mili Gözetim Radarı (MGR) 

  • S-band katı hal Doppler radar
  • 15 kW çıkış gücü 
  • 110 km menzilden 2m2 radar kesit alanına sahip hedef tespiti 
  • 1.000 hedefi takip edebilme
  • Yağış durumu tahmini
  • ICAO ve EUROCONTROL standartlarına uyumluluk

Fotoğraflar

07.04.2015