KUŞRAD, ATATÜRK Havalimanı`nda Çalışmaya Başladı

-A +A

DHMİ Genel Müdürlüğü Ar-Ge faaliyetleri kapsamında geliştirilen KUŞRAD (Kuş Tespit Radarı) İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kullanılmaya başlandı.

TÜBİTAK'ın teknik desteği ile geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli Kuş Tespit radarı ünvanına sahip olan KUŞRAD, 6 yıl süren geliştirme süreci sonunda yatay ve dikey radarlar marifeti ile kuş tespiti konusunda çok önemli bir görevi yerine getirecek.

Havalimanlarında uçakların iniş ve kalkış yaptığı sırada yaşanan ve uçuş güvenliği için büyük risk oluşturan kuş çarpma olaylarının, KUŞRAD ile büyük oranda azalması ve uçuş emniyetini daha güvenli hale gelmesi hedefleniyor.

Havalimanı civarından geçen göçmen kuşların istatistiklerini tutmak ve göç güzergâhları haritalarının çıkartılmasına yardımcı olmak maksadıyla geliştirilen KUŞRAD sistemi, hedef irtifasının tespitinde kullanılan 20 km dikey radar menzili ile dikkat çekiyor.

Son yıllarda Uluslararası Havacılık Fuarlarına “stant” açarak sergileyici sıfatı ile  katılan DHMİ Genel Müdürlüğü, geliştirdiği Kuş radarı, ATC Simülatör, Hava Aracı takip sistemi ve Hava Trafik Kontrolörü seçme yazılımı ve Uçuş Bilgi Sistemi Ar-Ge projelerini dünya çapında sektöre tanıtmayı başarmıştı.

Özellikle KUŞRAD projesi,  fuara katılan sektör temsilcilerinin büyük ilgisini çeken projeler arasında yer almıştı.

23.11.2016