IV. Bulut Bilişim ve Büyük Veri Güz Okulu Gerçekleştirildi

-A +A

IV. Bulut Bilişim ve Büyük Veri Güz Okulu, 21-25 Kasım 2016 tarihleri arasında TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) ev sahipliğinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. T.C. Kalkınma Bakanlığı Yatırım Programı desteğiyle yürütülen "Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı" (B3LAB) Projesi kapsamında bir hafta süre ile gerçekleştirilen Güz Okulu etkinliği ile katılımcılara Bulut Bilişim ve Büyük Veri teknolojilerine yönelik dersler verildi.

Güz Okulu'na, Türkiye’nin değişik bölgelerindeki üniversitelerinde Bulut Bilişim ve Büyük Veri konularına yönelik öğretim gören 18 lisansüstü  öğrenci katıldı. BTE Enstitü Müdürü Dr. Mehmet SEZGİN’in açış konuşması ile başlayan Güz Okulu'nda, BİLGEM bünyesindeki B3LAB çalışanlarından 12 araştırmacı ve  ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen 9 öğretim üyesi tarafından  kuramsal ve uygulamalı dersler verildi.

Derslerde, Bulut Bilişim Giriş ve Teorik Çerçeve, Linux ve Python Giriş, OpenStack Yönetici Laboratuvarı, Açık Kaynak Bulut Sistemleri, Bulut Üzerinde Büyük Veri İşleme Platformu Oluşturulması, MapReduce Tasarım Örüntüleri, Büyük Veri Uygulamaları, Hadoop ve Spark uygulamaları, Büyük Veri için Algoritmalar, Hiyerarşik Geçici Bellek (HTM) ve Çevrimiçi Öngörü Oluşturma ve Uygulamaları, Bulut Bilişim'de Güvenlik ve Mahremiyet, Bulut Üzerinde Siber Güvenlik Uygulamaları, Bulut Bilişimin Hukuki Boyutları, Büyük Veride Makine Öğrenmesi ve Veri Madenciliği konuları ele alındı.

Katılımcılar Güz Okulu boyunca B3LAB Bulut altyapısını kullanarak açık kaynak kodlu yazılımlar üzerinde pratik uygulamalar yapma fırsatı buldu. Etkinlik sonunda öğrenciler B3LAB laboratuvarı ve B3LAB prototip veri merkezini gezme imkanı buldu.

Bulut Bilişim ve Büyük Veri kavramlarının her geçen gün sektörde daha fazla pay sahibi olan, istihdamla beraber yeni iş kolları yaratan ve araştırma geliştirmeye açık teknolojiler olduğu katılımcılara yapılan görüş alışverişlerinde aktarıldı. Katılımcılar tarafından güz okulu hakkında yapılan geri bildirim değerlendirmelerinde, etkinliğin verimli geçtiği ve önemli kazanımlar sağladığı görüldü. Güz Okulu kapanış töreninde katılımcılara Güz Okulu katılım belgeleri dağıtıldı.

Fotoğraflar

05.12.2016