İkaz ve Alarm Bütünleşik Sistemi (İKAS) Kullanıcı Eğitimleri Verildi

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM ve AFAD arasında Aralık 2012 tarihinde imzalanan sözleşmeyle başlayan ve 2015 yılında tamamlanarak teslimi gerçekleştirilen İkaz ve Alarm Bütünleşik Sistemi’nin (İKAS) kullanıcı eğitimleri TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) proje ekibi tarafından Antalya Belek’te, 18-20 Ocak 2016 tarihleri arasında verildi.

Projeyle beraber halkın, acil durumlarda görev alacak kurumların düşman saldırılarına, KBRN tehlikelerine, afetlere karşı uyarılmasına yönelik;

  • Haber Alma ve Yayma Sistemi,
  • Siren Sistemi,
  • Mesajla Uyarı Sistemi

kurularak tümleşik çalışan afet ve acil durum yönetim sistemi hayata geçirildi.

Antalya Belek’te gerçekleştirilen eğitimlere başta AFAD Başkanlık ve Taşra Teşkilatından personel olmak üzere sistemin haber kaynağı uç birimlerden olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TRT TV ve TRT Radyo’dan 35 kişilik temsilci katılım sağladı.

TÜBİTAK BİLGEM ve AFAD temsilcilerinin açılış konuşmalarının ardından sistem kullanıcılarına eğitim verildi, ardından katılımcıların kazanımlarının değerlendirildiği bir sınav yapıldı. Eğitimin son kısmında sistemin tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında öneri ve tecrübeler paylaşılarak eğitim programı tamamlandı.

AFAD, İkaz ve Alarm Bütünleşik Sistemi’nin en yakın zamanda tüm Türkiye’de yaygınlaştırılarak devreye alınacağını belirtti. 

Fotoğraflar

01.02.2016