İKAS Projesi Fabrika Kabul Testleri Tamamlandı

-A +A

Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) tarafından AFAD Programı çerçevesinde yürütülen İKAS projesinde, Zonguldak’a kurulumu yapılacak sirenlerin kabul testleri 20-24 Kasım 2013 tarihlerinde Almanya’da gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Zonguldak’ta, 17 adet 20 metre, 3 adet çatı tipi 4 metre direk olmak üzere toplam 20 adet siren kurulumu ile afet ve acil durum anında merkezi olarak sirenler çaldırılabilecek ve canlı anons yapılabilecek.Sistemin tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması 2014-2017 yılları arasında gerçekleştirilecek. 

Proje kapsamında sirenler ile duyuru yapılamayan yerleşim bölgelerine, ikaz ve alarm haberlerininve afet riskleri nedeniyle duyurulacak tehlike haberlerinin, GSM operatörleri aracılığıyla halka duyurulmasını sağlayacak Mesajlı Uyarı Sistemi’nin Mayıs 2013’te TURKCELL entegrasyonu tamamlanmış, hücresel mesaj gönderilmeye başlanmıştır.  Ekim 2013 itibariyle AVEA entegrasyonu tamamlanmış, VODAFONE ile entegrasyon çalışmaları devam etmektedir.Mesajlı Uyarı Sistemi üzerinden bir IOS/Android mobil AFAD uygulaması üzerinde çalışmalar başlatılmıştır.
 
Afet durumunda görevli kurumların kendi aralarında haber ihbarı alma ve yayma faaliyetlerini yürütecekleri Haber Alma ve Yayma Sistemi’nin 1. Versiyon çalışmaları tamamlanmış olup, AFAD sunucularına kurulumu yapılmıştır. Uygulama üzerinden uç birimlere haber ihbarı yapılıp, ikaz ve alarm haberleri yayınlanabilmektedir. Uç birimlerin hareketleri anlık olarak takip edilebilmekte, sistem üzerinde eş zamanlı olarak Mesajlı Uyarı Sistemi tetiklenip hücresel mesaj, SMS, Sosyal medya (Twitter, Facebook) ile halka afet haberleri anında iletilmektedir.

02.12.2013