II. Bulut Bilişim ve Büyük Veri Yaz Okulu TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde Gerçekleştirildi

-A +A

II. Bulut Bilişim ve Büyük Veri Yaz Okulu (BB-BV’2014), 16-27 Haziran 2014 tarihleri arasında TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) ev sahipliğinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Yaz okulu, BTE Enstitü Müdür Yardımcısı Dr. Yıldırım BAHADIRLAR’ın ve Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) Proje Yöneticisi Ramazan SICAKYÜZ’ün yaptığı açılış konuşması ile başladı.  

BTE Metin Madenciliği ve Kaynaştırma Sistemleri Bölümü çalışanları, Bulut Bilişim Hizmetleri, Sanallaştırma Teknolojileri, Bulut Veritabanları ve Bulut Güvenliği’nden Hadoop Ekosistemi, MapReduce ve Büyük Veri Analizi’ne kadar pek çok konuda yaz okulu katılımcılarına eğitim verdi. Eğitimler laboratuvar ortamında açık kaynak kodlu yazılımlar ve pratik uygulamalarla desteklendi. İki hafta süren yaz okuluna katılım için, Türkiye’nin değişik bölgelerinden ve 20 farklı üniversiteden 26 lisans ve lisansüstü seviyede eğitim gören öğrenciler ve kamu kurumlarında çalışan araştırmacılar seçildi. 

Hem teorik birikim hem de pratik deneyim kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen yaz okulunda, Bulut Bilişim ve Büyük Veri kavramlarının her geçen gün sektörde daha fazla pay sahibi olan, istihdamla beraber yeni iş kolları yaratan ve araştırma geliştirmeye açık teknolojiler olduğu katılımcılarla yapılan görüş alışverişlerinde aktarıldı. Katılımcılar yaptıkları yaz okulu değerlendirmelerinde etkinliğin verimli geçtiğini ve kendileri açısından olumlu dönüşleri olduğunu belirtti. 

TÜBİTAK BİLGEM BTE Metin Madenciliği ve Kaynaştırma Sistemleri Bölümü yöneticisi ve yaz okulu düzenleme kurulu üyesi Murat OBALI, yaz okulu kapanışındaki konuşmasında Bulut Bilişim ve Büyük Veri teknolojilerinde Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu çok fazla yetkinlik alanı olduğunu ve yaz okulunun ülkemizin bu ihtiyacının karşılanması adına önemli bir başlangıç olduğunu vurguladı. Tüm katılımcılara aldıkları eğitimler sonrasında yaz okulu katılım belgesi verildi.

 

Fotoğraflar

21.07.2014