GzİS-SUKB Entegrasyon Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) tarafından geliştirilen ARINC653 uyumlu Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’nin (GzİS), TUSAŞ tarafından geliştirilen Sayısal Uçuş Kontrol Bilgisayarı’na (SUKB) entegrasyonu ve HÜRKUŞ IronBird Test Ortamında teknoloji gösterimini kapsayan proje tanıtım toplantısı, 24 Şubat 2016 tarihinde, TÜBİTAK BİLGEM Yazılım teknolojileri Enstitüsü’nde (YTE) gerçekleşti.

Tanıtım toplantısına SSM, TUSAŞ, Hv.K.K.lığı ve TÜBİTAK’tan önemli sayıda temsilci katılım sağladı. Program, TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) Müdürü Dr. Mehmet Sezgin’in açılış konuşmasıyla başladı; TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Sn. Hacı Ali Mantar ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’in konuşmalarıyla devam etti. Müteakiben TÜBİTAK BİLGEM ve TUSAŞ arasında mutabakat muhtırası imzalandı. GzİS-SUKB Entegrasyon Projesi Tanıtım Toplantısı, katılımcıların fikir alışverişinde bulundukları kokteylle son buldu. 

SUKB Projesi kapsamında geliştirilen Otopilot Sisteminin, HÜRKUŞ uçağına ve Milli Muharip Uçak (TF-X) gibi geliştirilecek yerli platformlara entegre edilmesi ve sertifikasyonu planlanıyor. 

Fotoğraflar

18.03.2016