Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Heyeti BİLGEM’i Ziyaret Etti

-A +A

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Heyeti TÜBİTAK BİLGEM’e bir çalışma ziyaretinde bulundu.           

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen toplantıya ÇEM Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek, Arazi Islah Daire Başkanı Kürşat Yıldırım ve İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürü Ahmet Doğan katıldı. TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu başkanlığında Bilişim Teknolojileri Enstitüsü(BTE) Müdürü Yakup Serdar Birecik, BTE Müdür Yardımcısı Dr. Hamza Özer, Sivil İş Geliştirme Müdürü Alper Ay ve proje ekibi yetkilileri tarafından temsil edildi.

UASİS PROJESİ İLE İLGİLİ İSTİŞARELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ziyaret kapsamında TÜBİTAK BİLGEM ve ÇEM Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışmalarıyla yürütülecek projeler ve bu çerçevede Ulusal Arazi örtüsü/Kullanımı Sınıflama ve İzleme Sistemi(UASİS) Projesi ile ilgili konular ele alındı.

Toplantıda TÜBİTAK BİLGEM İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu Çevre ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Heyeti’ne UASİS projesinin detaylarını anlattı. BİLGEM tarafından yürütülen Görüntü Kıymetlendirme ve Bulut Bilişim hakkında da bilgiler veren Muratoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bu konuda ortak çalışma yapmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.

ÇEM Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek ise UASİS Projesi’nin Türkiye’nin sürdürülebilir gelişmesine önemli katkılar yapacağını belirterek görüntü arşivleri açısından milli uydu ve ortofotoları için altyapı oluşturulmasının önemine değindi. Dr. Ahmet İpek ayrıca UASİS projesi kapsamında bilim ve teknoloji alanında yenilikçi, yönlendirici, paylaşımcı ve katılımcı kurum olma vizyonuna sahip TÜBİTAK BİLGEM ile birlikte çalışılmasının önemine değindi.

27.11.2018