Bulut Bilişim ve Büyük Veri Çalıştayı 2015 Gerçekleştirildi

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) tarafından düzenlenen “2. Bulut Bilişim ve Büyük Veri Çalıştayı”, 10-11 Aralık 2015 tarihlerinde, The Green Park Hotel Pendik, İstanbul'da “Kamuda Büyük Veri ve Analitik Kazanımlar” temasıyla gerçekleşti. Çalıştaya, konularında uzman konuşmacılar ile ülkemizdeki büyük veri çalışmalarının yönlenmesinde rol almak isteyen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve özel sektör çalışanları yoğun ilgi ve yüksek katılım gösterdi.

Çalıştayın  açılış programına Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan ŞAHİN, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, BİLGEM BTE Müdürü Dr. Mehmet SEZGİN, BİLGEM Enstitü Müdürleri, kamu ve özel sektör kurumlarından çok sayıda davetli katıldı. Etkinlikte, tahminleme, öngörü ve karar destek odaklı kamu ihtiyaçlarının büyük veri analitiği ile karşılanmasına yönelik öncelikli kullanım senaryoları belirlendi. Yapılan çalışma sonunda, ilgili paydaşların bilgi ve tecrübeleri doğrultusunda bir iletişim ağı oluşturuldu, analitiği kamu yararına fayda sağlayacak veriler ve verilerin analitiğine yönelik senaryolar tespit edilip proje vizyonu doğrultusunda ortak çalışma imkânları değerlendirildi.

TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE),  bulut bilişim ve büyük veri konusundaki çalışmalarını, dünyadaki gelişmeler ışığında ve ülkemiz ihtiyaçları doğrultusunda, T.C. Kalkınma Bakanlığı Yatırım Programı destekli “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı” projesi ile yürütüyor. Ulusal boyutta pek çok paydaşı ilgilendirecek bu laboratuvar ile bulut bilişim ve büyük veri alanlarında ileri düzeyde araştırmaların yapılması ve ihtiyaç duyulan ürünlerin yerli kaynaklarla geliştirilmesine öncülük edilmesi hedefleniyor. Bu alanlarda çalışacak paydaşlar için araştırma yapma ve danışmanlık alma olanaklarının sunulması ise projenin diğer hedefleri arasında yer alıyor. 

Fotoğraflar

17.12.2015