BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE), CMMI DEV v1.3 Seviye 3 Kalite Belgesini Yeniledi

-A +A

Bilişim Teknolojileri Enstitüsü’nün ilk olarak 2008 yılında sahip olduğu CMMI Olgunluk Seviye-3 Kalite Belgesini yenileme çalışmaları kapsamında, 16-20 Haziran tarihlerinde Readiness Review ve 3-11 Temmuz tarihlerinde SCAMPI Class A denetimi olmak üzere toplam 12 gün süren CMMI SCAMPI A denetimi, Summit Process Engineering firmasından baş denetçi Wayne Littlefield tarafından gerçekleştirildi.

Yazılımın yanı sıra donanım ve sistem projeleri ile de girilen denetimde tüm BTE süreçlerinin CMMI DEV v1.3 modeli ile tam uyumlu olduğu kayıt altına alınarak  Savunma Sanayi ve Yazılım Endüstrisindeki önde gelen kuruluşlarda bulunan CMMI Seviye 3 belgesi BTE’ye kazandırılmış oldu.

CMMI (Capability Maturity Model Integration - Bütünleşik Yetenek Olgunluk Modeli) sistem, yazılım ve donanım geliştirme süreçlerini kestirilemez olmaktan çıkarıp, yönetilebilir, ölçülebilir, tahmin edilebilir ve tekrarlanabilir bir iş süreci haline getirmeyi hedefleyen bir modeldir. CMMI derecelendirmesi süreçlerin insanlardan, ekiplerden ve diğer etkenlerden bağımsız olarak, kurum içinde benzer şekillerde uygulandığını objektif olarak göstermektedir.

Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, bir sonraki denetimde CMMI DEV v1.3 Olgunluk Seviye-5 kalite belgesini almayı hedeflemektedir.

Fotoğraflar

18.07.2014