Savunma Teknolojileri

-A +A

Savunma Teknolojileri Müdür Yardımcılığı çalışmalarını; Deniz Savunma Sistemleri, Kara Savunma Sistemleri, Aviyonik ve Hava Savunma Sistemleri, Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri bölümleri kapsamında yürütmektedir.

Deniz Savunma Sistemleri

DRT Masası

DRT Masası, Savaş Harekat Merkezi’nde konuşlandırılacak, taktik ve seyir bilgi ihtiyaçları için kullanılabilecek bilgisayar tabanlı bir plotlama masasıdır.

Sistem kendi savaş gemimize ve hedeflere ait seyir bilgilerinin sayısal harita üzerinde gösterilmesine, izlenebilmesine ve plotlama yapabilmesine imkan tanıyan geniş ekranlı bir sistemdir.

Sayısal Plotlama Masası, gemilerimizin konum, hız, yön ve rota bilgilerini seyir sensörlerinden alarak ekran üzerinde göstermektedir. Gemi konumu ile birlikte seyir radarından alınan temas bilgilerini deyine ekran üzerinde izletebilmektedir.

Sistem S−57 biçiminde sayısal haritaları kullanmaktadır. Sensörlerden gelen tüm bilgiler harita görüntüsünün üzerinde gerçek konumlarında sunulmaktadır.

Sualtı Telefonu

Sualtı Telefonu tümü mikroişlemci kontrollü,su üstü/su altı gemileri arasındaki iletişimisu altı akustik dalgaları aracılığı ile sağlayan haberleşme sistemidir.

Haberleşme, telefon ve telgraf olmaküzere iki şekilde yapılabilmektedir. ÜretilenSualtı Telefonları’nın MİLGEM ve Yeni TipKarakol Botları için sabit, kurtarma gemileri için taşınabilir olmak üzere değişik tipleri bulunmaktadır.

SONOBOY

Denizaltı savunma savaşının önemli unsurlarından biri olan Sonoboylar, yüzer platformların konumlarının tespit edilmesi amacıyla kullanılan cihazlardır.

Çalışma süresi, derinlik ve kanal seçimi yapıldıktan sonra gemi, uçak veya helikopterden atılarak kullanılır.

Kara Savunma Sistemleri

ETMTS-2

ETMTS-2 (Elde Taşınabilir Mayın TespitSistemi), metal detektörü (ElectromagneticInduction - EMI) ve yere nüfuz eden radar (GroundPenetrating Radar - GPR) algılayıcılarını barındıran, zor askeri şartlarda çalışabilen yeni nesil mayın detektörüdür.

Cihazın tespit ve teşhis modu olmaküzere iki modu bulunmaktadır. Tespitmodunda kullanıcıya gömülü cisim tespitiile ilgili sesli uyarılar kulaklık ya da harici hoparlör ile, görsel bilgiler ise LCD ekran üzerinden verilmektedir. Böylece kullanıcı,sistem tarafından oluşturulan uyarıları değerlendirerek kendi öznel teşhis kararını da oluşturabilmektedir. Sistemin güvenilirliğini sağlamak amacıyla başlangıçta ve kullanımsırasında iç testler yürütülümekte, sensörlerile yapılan iletişim, sistem uyarıları ve batarya seviyesi bilgisi ekranda kullanıcıya aktarılmaktadır. ETMTS-2 gerektiğinde dış dünya ile ethernet yardımıyla haberleşebilmektedir.

Kullanıcı, ilerleme güzergahı üzerinde yaptığı taramalarda metalik ve metalik olmayan mayınlar ile el yapımı patlayıcıları (EYP)tespit edebilmekte, şüphelendiği bölgeyi görüntüleyebilmekte ve otomatik teşhis yazılımını kullanarak gömülü cismin cinsi hakkında yapay zeka tabanlı bir öngörü elde edebilmektedir.

MIL STD 810G ve MIL STD 461F askeri standartlarına uygun olarak geliştirilen cihazda bulunan yüksek kazançlı düzlemsel anteni ile yeraltının radar görüntüsünü ortaya çıkarılabilmekte, optimal biçimde tasarlananarama bobini ile de metaller hassasiyetle tespit edilebilmektedir

Aviyonik ve Hava Savunma Sistemleri

 

Gerçek Zamanlı Sistemler

Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) kritik teknolojiler arasında bulunan aviyoniksistem tasarımı ve entegrasyon kabiliyetinin tamamen milli olarak geliştirilmesi amacı ile, yol haritasının önemli bir adımı olan, Emniyet Kritik Katı Gerçek Zamanlı İşletim Sisteminin gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiştir.

Bu proje ile milli ihtiyaçlar doğrultusunda, özellikle emniyet kritik sistem projelerinde yurt dışına bağımlılığın sona erdirilmesi, yerli ihtiyaç sahiplerine hızla cevap verebilen, ölçeklendirilebilir ve idame edilebilir emniyet kritik gömülü yazılım geliştirme platformu sağlanması hedeflenmiştir. Ayrıca indirgenebilir özellikleri sayesinde sivil gömülü sistem uygulamamalarında da tercih edilebilecektir.

DO-178B Seviye A süreçlerine uygun geliştirilen işletim sistemi, emniyet kritik uygulama arayüzlerini sağlayan ARINC-653 modunda çalıştırılabileceği gibi, istenirse PSE-51, PSE-52 ve PSE-53 çalışma seviyelerinin seçilebileceği POSIX modundada çalıştırılabilir. İşletim sisteminin çalışma modlarının seçilerek yapılandırımlası, uygulama geliştirme, hata ayıklama, olay analizi, simülasyon gibi faaliyetler, Eclipse platformu üzerine geliştirilen Tümleşik Geliştirme Ortamı aracılığıyla yapılabilir.

Emniyet kritik grafik kütüphanesi olan Open GLSC’nin gerçeklendiği Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi, farklı mikroişlemci ailelerive farklı tek kart bilgisayarlar üzerinden çalışabilmesi için modüler bir yapıda tasarlanmıştır. Sağlanan ASP (Architecture Support Package) ve BSP (Board SupportPackage) katmanları ile geniş bir donanım ailesine destek verebilmektedir.

ARINC-653 ve POSIX arayüz uyumlulukları ayrı olarak geliştirilen test ortamları ile testedilmiştir. Bu testlerden başarı ile geçmiş olan işletim sistemi, aynı anda farklı işletim sistemleri üzerinde çalışan diğer tek kart bilgisayarları ile haberleşerek bu konuda da standartlara uygunluğunu ispatlamış. Bu arayüzler kullanılarak geliştirilmiş olan diğerişletim sistemleri üzerinde entegrasyonu yapılmış sistemleri milli gerçek zamanlı işletim sistemine geçiş sürecinde kolaylıklar sağlamaktadır.

Milli işletim sistemi, gizli projelerde kritikverilerin dışarıya açılmasının önlenmesi,gömülü platformlarda tam millileşmeye olanak sağlanması, azaltılmış maliyetler sayesinde uluslararası rekabet edebilir sanayi sektörüne destek olunması ve yeni KOBİ’lerinoluşması açısından kritik öneme sahiptir. Türkiye’nin bu alanda dışa bağımlılığını azaltmada da önemli bir rol üstlenmekedir.